Plafon és mennyezet festési ötletek

Plafon és mennyezet festési ötletek

 

Amikor felújításra gondolunk, a festés legtöbbször a legelső elvégzendő feladatok között jut eszünkbe. Nem véletlen, hiszen már csak azzal, hogy megváltoztatjuk a falak színét, igen látványos eredményt érhetünk el. Azonban szinte kivétel nélkül ilyenkor az oldalfalakra asszociálunk, a mennyezet valamiért eszünkbe sem jut, vagy elintézzük annyival, hogy lekenjük fehérre. Pedig a plafonban sokkal több lehetőség rejlik! Gondoljunk csak a templomok, kápolnák mennyezeti freskójára!

 

Ha nem is szükséges, hogy freskót fessünk a mennyezetre, számos módon feldobhatjuk a színektől kezdve a különféle lámpákon át egészen a berakásokig. Érdemes erre időt és energiát szánnunk, mert amellett, hogy meghatározhatja az egész szoba hangulatát, a térrel is tudunk játszani attól függően, hogy világosabbra vagy sötétebbre festjük a mennyezetet. A plafon festése azonban némi odafigyelést igényel – például a falak festését ezzel kell kezdeni, ha esetleg lefolyna a festék, akkor tudjunk még korrigálni -, ezért cikkünkben mennyezeti festés ötleteket mutatunk meg.

 

 magnat_mennyezeti_festes_otletek_feher

A mennyezeti festés anyag- és szerszám igénye

A mennyezet festése valamelyest eltér a falak festésétől, emiatt eszközigénye is más egy kicsit. A legfontosabb természetesen ebben az esetben is a megfelelő festék kiválasztása. Fontos, hogy jó minőségű, jól fedő festéket válasszunk, ellenkező esetben több rétegben kell felvinnünk, ami miatt a festés – főleg, ha nem vagyunk gyakorlott, profi festők – csúnya lehet. Számtalan festékből választhatunk (pl.: szilikátfesték, diszperziós festék, diszperziós szilikátfesték, mészfesték, latexfesték),ezért vásárláskor mindig vegyük figyelembe a fal anyagát, hiszen például a szilikátfesték nem alkalmas a gipszkartonra.

Egy profi akár létráról, ecsettel is tud mennyezetet festeni, azonban, ha mi nem vagyunk szobafestők, érdemes beszereznünk plafonfestést megkönnyítő segédeszközöket, mint például festőhengert és teleszkópos nyelet, mellyel sokkal egyszerűbb a munka. Emellett szükségünk lesz festéklehúzó-rácsra is, mivel a mennyezet festésekor nagyon fontos, hogy a hengerben ne maradjon felesleges festék, mert az csak lecsöpögne. Inkább többször mártsuk kevesebb festékbe a hengert, mint fordítva.

Ne feledkezzünk meg az előkészületekről sem! Szerezzünk be fóliát és ragasztószalagot is, hogy szükség esetén le tudjuk takarni a padlót, és a bútorokat. Erre ajánlott időt szánni, mert a mennyezet festésekor bármennyire is óvatosak és körültekintőek vagyunk, óhatatlan, hogy néhány csepp festék lecsöpögjön, ami nagyon kellemetlen tud lenni, ha előtte nem takartuk le a kanapét, vagy a szekrényt.

 

A mennyezeti festés lépései

 

A legegyszerűbb az, ha a mennyezetet is ugyanolyan színűre festjük, mint a falakat, azonban ma már egyre többször látni azt, hogy a plafon színe eltér a falakétól. Azzal ugyanis, ha a mennyezet eltérő színű, tudunk játszani valamelyest a térrel. Ha a belmagasság alacsony, világosabb mennyezettel növelhetjük a teret, ellenkező esetben, azonban használhatunk sötétebb színeket is. Arra azonban ügyeljünk, hogy túl sötét színűre ne fessük a plafont, mert az nyomasztó tud lenni.

A festék vásárlásakor elengedhetetlen, hogy tudjuk, mennyi anyagra lesz szükségünk. Ehhez tudnunk kell azt, hogy hány négyzetméter a festendő felület, valamint azt is, hogy hány rétegben szeretnénk lefesteni. Ha a mennyezet színe megegyezik a falakéval, akkor csupán annyi a teendőnk, hogy az összes falfelület magasságát és szélességét lemérjük, hogy megkapjuk a területét. Ne feledjük el, hogy az ablakok és az ajtók méretét vonjuk ki, hiszen azt nem fogjuk festeni. Ha megvan a négyzetméter, ezt szorozzuk be annyival, ahány rétegben szeretnénk festeni: javasolt kettővel szorozni. Így már pontosan tudjuk, hány négyzetmétert fogunk festeni. Ezután nincs más dolgunk, mint a választott festéken megnézni, hogy egy liter hány négyzetméter festésére elegendő.

 

Előkészületek

A mennyezeti festés esetében is – mint ahogyan az összes többi falnál is – nagyon fontos a megfelelő előkészítés. Ez nem csupán azt jelenti, hogy fóliával letakarjuk a padlót és a bútorokat is, hanem azt is, hogy a felületet megtisztítjuk. Dolgozni ugyanis csak gondosan előkészített, tiszta, sima felületen lehet. Amennyiben szükséges, a tapétát el kell távolítani, az esetleges hibákat ki kell javítani, a felületet le kell csiszolni.

 

A festés

A festést mindig a széleknél, és szögleteknél kezdjük, melyeket ecsettel érdemes festeni még a hengerezés előtt. A felületet fejben osszuk fel sávokra, és ezeken haladjunk végig. A mennyezet festését az ajtóval szembeni sarokban ajánlott kezdeni, innen haladjunk, és mindig keresztben festünk. Az egyenletes végeredmény érdekében fontos, hogy gyorsan dolgozzunk, és az egész területet egyszerre kenjük. Akkor lesz a festés egyenletes, ha egyszerre kevesebb festéket viszünk csak fel átlósan, és azt alaposan eldolgozzuk. Amennyiben úgy látjuk, hogy második réteg felvitele is szükséges, várjuk meg, míg az előző megszárad, és csak utána kezdjünk neki újra a munkának!

 

Utómunka

Miután végeztünk a festéssel, várjuk meg, hogy a felület teljesen megszáradjon! Száradás után eltávolíthatjuk a fóliát, kitakaríthatjuk a szobát, és helyére tehetjük a bútorokat is. Fontos, hogy minden esetben várjuk meg a teljes száradást, ellenkező esetben a végeredmény nem olyan lesz, mint amilyet elképzeltünk.

 

mennyezeti_festes_otletek

 

Hasznos tippek a mennyezet festéshez

Mennyezetet festeni nem könnyű, azonban most olyan mennyezeti festés ötleteket mutatunk be, amelyek nagyban megkönnyítik a munkát.

 

Mire figyeljünk?

  • Ha nem vagyunk profik, mindig nappali, természetes fénynél fessünk. Ilyenkor ugyanis sokkal jobban látszik, hol vannak még olyan apróbb részek, ahol nem festettünk körültekintően vagy, ami javításra szorul. Lámpafénynél ez kevésbé látszik. Mindig a bejövő fény, azaz az ablakok irányából fessünk, mert később is így lesz megvilágítva a szoba, ezért ez adja a legszebb eredményt.
  • A festést érdemes nyárra időzíteni, ilyenkor ugyanis sokkal gyorsabban szárad a festék. Nem kell kétségbe esni akkor sem, ha hidegebb időben vagyunk kénytelenek megejteni a falak festését, arra azonban ügyeljünk, hogy legalább 5 fok legyen.
  • Festés előtt tegyük meg a szükséges óvintézkedéseket! Takarjuk le a padlót, valamint a bútorokat, és mi magunk is öltözzünk be! Érdemes védőszemüveget is használni, hiszen a plafon festésekor elkerülhetetlen, hogy néhány csepp festék lecsepegjen. Hogy ezt minél inkább elkerüljük, egyszerre csak kevesebb festéket vegyünk fel a hengerrel, festéklehúzó-rács segítségével a felesleget húzzuk le.

 

Hogyan javítsuk a mennyezet esetleges hibáit?

 

Sajnos bármikor előfordulhat – főleg társasházi lakások esetében -, hogy beázik a plafon. Amellett, hogy ez rengeteg bosszúsággal jár, sok munkát is jelent a számunkra, ugyanis a mennyezet javítása nem egyszerű. Először is minden esetben ki kell deríteni a beázás okát, a javítás csak ezután kezdődhet. Ellenkező esetben ugyanis bármikor megismétlődhet, akár nagyobb darab részt is kiszakítva a plafonból. Ha felderítettük, és megszüntettük a beázás okát, várjuk meg, míg teljesen megszárad a mennyezet.

A javítást csak a teljes száradást követően kezdhetjük el. Először is kaparjuk le a felázott felületet, és javítsuk ki glettel, súlyosabb esetben javító vakolással. Várjuk meg, míg ez is teljesen megszárad, ezután pedig a festést már elvégezhetjük az ismert módon.

 

Csillogásmentes megoldás és hibátlan mennyezet

Bár sokáig a festéskor a mennyezet nem volt középpontban, egyre többen felfedezik az ebben rejlő lehetőségeket. Ma már egyáltalán nem ritka, hogy ötödik falfelületként a plafon is színt kap – akár a többi faltól eltérőt – vagy valamilyen egyedi mintát. A mennyezet festése azonban összetett feladat, és a szép, valamint tartós végeredmény érdekében nem árt, ha bizonyos szempontokat szem előtt tartunk. Ezek közül talán az egyik legfontosabb, hogy jó minőségű festékkel dolgozzunk, ugyanis a hibátlan festés alapja a megfelelő alapanyag.

A MAGNAT Non-Reflex tükröződésmentes mennyezeti latexfesték kifejezetten mennyezetek festésére kifejlesztett, így használata nagyban megkönnyíti a plafon festését, a végeredmény pedig magáért beszél.

A gondosan összeválogatott összetevőknek köszönhetően a festék teljesen mattra szárad, aminek köszönhetően a mennyezet tökéletes és átlapolási foltoktól mentes lesz. A latexfesték egyaránt alkalmas cement, cement-mész, gipsz és gipszkarton festésére is. A festék UV és UVC-álló, valamint gomba- és penészálló bevonatot tartalmaz, aminek köszönhetően ellenállóbb és tartósabb. Antisztatikus, mosás- és dörzsölésálló, nem csepeg, ami kényelmesebb festést eredményez.

A legszebb eredményt akkor kapjuk, ha a festeni kívánt felület száraz, por- és zsírmentes, ezért a MAGNAT Non-Reflex tükröződésmentes mennyezeti latexfesték előtt érdemes MAGNAT PRIMER alapozófestéket is használni, amely kiegyenlíti a felület egyenetlenségeit, és javítja a festék fedését.

Hírlevél

Amennyiben friss infomrációkat szeretnél kapni a szolgáltatásról, iratkozz fel a hírlevélre

A természetes személyeknek a személyes adatok kezelése tekintetében történő védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 95/46/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 2016/679 Rendeletbe és az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvénybe foglalt jogszabályi kötelezettségnek való megfelelés érdekében Társaságunk a Śnieżka a www.magnatfestek.hu weblaphoz tartozó hírlevél regisztrációval kapcsolatban az alábbi Adatkezelési tájékoztatót teszi közzé.