Festés kezdőknek: tippek és praktikák lakásfestéshez

Az elmúlt időszakban egyre népszerűbbek a DIY módszerek, szinte minden háztartási feladatra találhatunk valami praktikát. Nem csak remek időtöltést jelenthetnek a csináld magad megoldások, de készségeinket is fejlesztik, újabb ismeretekre tehetünk szert, ráadásul sokszor még pénzt is spórolhatunk általuk.

Az interneten számos oktatóanyag, videó érhető el, amelyek segítségével a szobafestés kezdőknek sem jelenthet problémát. Ha kellő figyelemmel, türelemmel járunk el és lépésről lépésre betartjuk a tapasztaltabbak tanácsait, akkor szép eredményeket érhetünk el. A falak színe alapvetően befolyásolja a helyiség hangulatát, kisugárzását, így nem mindegy, hogy milyen árnyalatokkal és hogyan dolgozunk.

Mostani bejegyzésünk témája a szobafesték, kezdőknek kívánunk vele hasznos tippeket, praktikákat adni. Lépésről lépésre nézzük végig a folyamatot, az előkészítéstől kezdve az alapozáson át egészen a festés utáni teendőkig.

Így tervezzük meg a szobafestést

Bármilyen lakásfelújítás esetében az első lépés a tervezés, nincs ez másképp akkor sem, ha csak egyetlen helyiség kifestését tervezzük. El kell döntenünk, hova pakoljuk el ideiglenes a bútorokat és más berendezési tárgyakat, kell e javítani a falakat, de ami a legfontosabb, hogy milyen színt/színeket szeretnénk használni.

Minden színnek külön pszichológiája van, érdemes lehet ennek kicsit utánaolvasni a tervezés során. Például a kék és a zöld nyugtató és relaxáló hatásának köszönhetően remek választás lehet a hálószobába, a konyhában pedig népszerű például az étvágynövelő tulajdonságairól ismert narancssárga. Mindemellett harmóniában kell állniuk a bútorok vagy a burkolatok színeivel, akár azok anyagával is, így mindenképpen érdemes alaposan átgondolni, adott esetben akár hozzáértő ismerős tanácsát kérni.

 

fiatal-par-premium-falfestek


Milyen eszközökre lesz szükségünk?

Festés előtt a legtöbb esetben szükséges a fal előkészítése, ezt gletteléssel tudjuk megtenni. Ha csak 1-2 réteg festék került fel korábban, arra még felvihetünk egy újabbat, 4-5 réteg esetén érdemes először a már meglévőket lekaparni.

Az érdemi és leglátványosabb rész mégis csak maga a festés, ezt megelőzően még egy réteg alapozót is fel kell majd vinni, de ne szaladjunk ennyire előre, nézzük, mire lesz szükségünk.

Fal javításához:

  • glett anyagra,
  • glettvasra,
  • egy vödörre a kikeveréshez és
  • csiszolóvászonra.

Itt a kérdés az, hogy milyen állapotban vannak a falak. Ha csak néhány apró hézagot kell eltüntetni, akkor elegendő lehet egy tubusos kész glettet vásárolni, amelyet akár egy spaklival is megfelelően el tudunk simítani. Ha az előző rétegeket is el kell távolítani, azaz komolyabb felületjavítás szükséges, akkor már érdemes bekeverhető glettport és glettvasat használni, valamint mindenképpen szükségünk lesz csiszolóvászonra a tökéletes sima végeredményhez. Nem kell megijedni, a glettelés sem sokkal bonyolultabb, mint a festés kezdőknek, pár oktatóvideó segítségével könnyedén elsajátítható, viszont az előkészítés sokszor kifejezetten időigényes rész lehet.

A padló, bútorok, kapcsolók stb. védelméhez:

  • takarófóliára és
  • maszkoló szalagra.

Már a glettelést megelőzően érdemes lehet, de a festés előtt feltétlenül szükséges a padló, valamint a szobában esetlegesen ott maradó bútorok lefedéséhez takarófóliát használni. A lecsöppenő festéket utólag nagyon nehéz, sokszor lehetetlen eltávolítani. Fedjük be fóliával a padlót és a bútorokat, a maszkoló szalaggal pedig ragasszuk a nyílászárók keretét, a kapcsolókat, konnektorokat stb.

Alapozáshoz és festéshez:

  • alapozóra,
  • festékre,
  • ecsetre és festőhengerre a hozzá tartozó tálkával, illetve
  • létrára.

miert-fontos-az-alapozo-festek-hasznalata



A megfelelő előkészületeket követően következhet majd maga a festés, ami jó esetben már nem csak a leglátványosabb, hanem leggyorsabb része is a folyamatnak. Az alapozó a fal szívóképességét csökkenti és egyenletessé teszi, amely elengedhetetlen a szép végeredmény eléréséhez. Ecsetre és festőhengerre is szükség lesz, utóbbira akkor, ha nagyobb felületeket fogunk festeni. Ha a plafonon is dolgozni kell, egy teleszkóp is jól jön a nyél meghosszabbításához. Létrából, ha van, érdemes festőlétrát használni, azonban, még ha kicsit kényelmetlenebbül is, de egy magasabb és stabil fellépőről is lehet dolgozni.

A festék az, amin biztosan nem éri meg spórolni, hiszen a végeredmény nagyban függ annak minőségétől, különösen, ha kezdőként vágunk bele. Számoljunk bőségesen, hiszen nincs annál bosszantóbb, mint munka vége felé közeledve kifogyunk belőle – erre még később részletesen kitérünk.

Festés kezdőknek: a munka folyamata, lépésről lépésre

Kiürítés, elpakolás

Sokszor kifejezetten időigényes és fizikailag is talán a legnehezebb része a munkálatoknak, ahol gyakran még segítségre is szükségünk lehet. Viszont lehetőleg minden bútort, berendezési és apróbb tárgyakat pakoljunk el a helyiségből. A nagyobb bútorokat megfelelő, ha a szoba közepére húzzuk, a lényeg, hogy ne akadályozzanak a munkavégzésben és ne festékezzük őket össze.

Takarítás, tisztítás

A hibátlan végeredmény eléréséhez az is fontos, hogy megfelelően előkészítsük a megmunkálandó falfelületet. A plafontól a padló felé haladva el kell távolítani minden szennyeződést, pókhálókat, port, a zsírfoltokat, kéznyomokat – akár egy enyhén mosogatószeres víz és egy szivacs is megfelelő lehet, majd tiszta vízzel mossuk át.

Lehet, hogy el kell távolítani az előző rétegeket is: ha korábban tapéta volt a falon, azt vízzel átnedvesítve egy spakli segítségével lekaparhatjuk, a festékrétegeket pedig csiszolóvászonnal érdemes átdörzsölni.

Festőszalagok felhelyezése

Ha nem szeretnénk minden szerelvényt egyesével leszerelni, maszkoló szalaggal (festőszalaggal) leragasztva óvhatjuk a festékkel szemben. Ugyanígy érdemes leragasztani az ajtó- és ablakkereteket, parkettaszegélyt stb.

Fóliák lefektetése, felragasztása

Szintén fontos a padló védelme, hiszen utólag sokszor szinte lehetetlen a lehulló festékcseppeket feltakarítani. Úgyszintén, fedjük le a szoba közepére húzott bútorokat és mindent, amit óvni szeretnénk a festés során.

Glettelés

Attól függően, hogy milyen jellegű és mennyi egyenlőtlenség van a falon, ennek a fázisnak rövidebb-hosszabb időigénye is lehet. Használhatunk kész glettet, de mi magunk is kikeverhetjük. A lényeg, hogy próbáljuk meg minél egyenletesebben és simábban felvinni a glettvas vagy spakli segítségével az anyagot. Anyagtól és mennyiségtől függően eltérő száradási időt lehet szükséges kalkulálni, ami akár 24 óra is lehet. A glett száradása után, ha szükséges, csiszolóvászonnal dörzsöljük át a felületet, hogy kifogástalanul sima legyen.

Falfix

A falfixet, azaz a diszperziós mélyalapozót egy rétegben kell felvinni a felületre festés előtt. Lényege tehát, hogy egyenletessé teszi a falak nedvszívó képességét, valamint a tapadást is javítja. Viszonylag gyorsan, színtelenül, nagyjából két óra alatt szárad. Használat előtt a legtöbb típust hígítani kell, a falfelület nedvszívóképességének függvényében, amivel kapcsolatban a termékleírásban találhatunk hasznos információkat

Festés

Ha az alapozó megszáradt, végre kezdetét veheti a festés. Először az ecsettel kell a sarkokat megfesteni. Itt figyelni érdemes arra, hogy ha a plafonnak más színt szánunk, esetleg nem kívánjuk kifesteni, akkor festőszalaggal ragasszuk le. Ugyanígy járjuk el a nehezebben hozzáférhető helyeken, például a nyílászárók kereteinél.

Ha ezzel megvagyunk, jöhet a festőhenger. Óvatosan mártsuk bele a festékbe, majd húzzuk le a tálkájában. Ha túl sok festéket viszünk fel egyszerre, egyrészt csöpögni fog, másrészt pedig csíkokat húzhat maga után. Mindig fentről lefelé, cikkcakkban haladjunk. Érdemes pár videót megnézni a pontos módszerről, ezek képesek hasznos segítséget nyújtani, hiszen egyáltalán nem ördöngösség ellesni a praktikát és szép végeredményt elérni kezdők számára sem.

Második réteg (ha szükséges)

Miután felvittük az első réteget és kivártuk a terméken előírt száradási időt, érdemes lehet még egyszer elvégezni az előbbi műveletet. Előfordulhat ugyanis, hogy száradás után még maradtak apróbb árnyalatbeli különbségek, foltok a felületen, amelyet egy második réteggel el tudunk tüntetni. Nincs azonban kizárva, hogy már az első réteg után is szép végeredményt érünk el.

Eltakarítás

Ha rendesen lefedtünk mindent, akkor viszonylag egyszerű lépés lesz, száradás után már csak a takarófóliákat és a festőszalagokat kell eltávolítani.

Visszapakolás

És az utolsó lépés festés után a bútorok visszapakolása, a szoba berendezése, a kapcsolók visszaszerelése. Ha szépen dolgoztunk, jó eséllyel szinte örömmel tesszük ezt meg, sokkal gyorsabban és könnyebben is mehet, mint az elpakolás.

Gyakori hibák, amit kezdőként elkövethetünk

Végül nézzünk meg néhány olyan buktatók, amelyekre érdemes külön odafigyelni.

Túlzott spórolás

Bár a szobafestés házilag spórolásnak sem utolsó, azonban, ha átesünk a ló túlsó oldalára, akkor inkább fogjuk bánni a végeredményt, mint örülni a megtakarított összegeknek.

Nem megfelelő eszközök

Jó munkát csakis minőségi eszközökkel lehet végezni. Egy olcsó ecset könnyen bennehagyhatja szőrét a festékben, egy használt darab pedig kibocsáthatja magából a korábbi festéket, amelyek mind a végeredményt rontják. Ha plafont is festenénk, akkor érdemes teleszkópos nyelet használni, hogy szép, biztos mozdulatokkal tudjunk haladni.

Nem megfelelő minőségű vagy mennyiségű festék

Az alulbecsült festékmennyiség különösen kikevert színeknél lehet komoly probléma, ugyanis kétszer ugyanazt az árnyalatot nagyon nehéz elérni. Számoljuk ki pontosan, mekkora falfelületet fogunk festeni, kalkuláljunk az esetlegesen több réteggel is és figyelmesen olvassuk el a dobozon, hogy mekkora felületre elég. Afesték minősége pedig a kifogástalan végeredmény egyik sarokköve. Válasszunk minőségi beltéri falfestéket, hiszen nem csak a festés lesz tartósabb és ellenállóbb, dolgozni is sokkal könnyebb vele.

Pontatlan előkészületek

Itt rengeteg hibát el lehet követni, hiszen sokan csak magára a festésre koncentrálnak. Ha nem pakolunk el rendesen, akkor folyamatosan akadályokba ütközünk munkavégzés során, ami végső soron szintén a végeredményen hagyhat nyomot. A lecsöppenő festéket később nagyon nehéz, ha nem lehetetlen eltávolítani a felületekről, így a fóliázást sem szabad félvállról venni. Ide sorolhatjuk az alulkalkulált festékmennyiséget, valamint szinte mindennek a hanyag elvégzését, amit az előkészületek kapcsán számba vettünk.

Nem megfelelő falfelület

Ezalatt értjük a glettelést és az alapozást is. A repedések, felületi egyenlőtlenségek eltüntetésének fontossága magától értetődő, de a falfix használata sem mellőzhető. Az alapozó színtelen anyag ugyan, azonban a lehető legjobb szín eléréséhez elengedhetetlen.

Hibás festés technika

Az előkészületek mellett természetesen festés során is számos hibát elkövethetünk. Fontos, hogy a fent leírtakat lépésről lépésre tartsuk be. Soha ne a fal közepén, hanem a szélén kezdjük a festést. Túl sok anyagot sem szabad egyszerre felvinni, hiszen idővel csak lepereg – szánjuk rá az időt, ne kapkodjunk és ha kell, fessünk több rétegben. Az ecsetet sem szabad teljesen belenyomni a festékbe, elég csak körülbelül a harmadáig elmeríteni. A száradások között pedig mindig várjuk ki az előírt időt!

Könnyebb a festés kezdőknek prémium alapanyagokkal

A festéken soha nem éri meg spórolni, profiknak sem, kezdőknek pedig kifejezetten nem: az olcsó diszperziós festék csöpög, foltokat hagyhat még a megfelelően előkészített felületeken is. Egy prémium anyag ezzel szemben nem fröcsköl festés közben és tökéletes fedést biztosít. Ha ilyen típust választunk, a szennyeződéseket sem szívja magába a fal, nem alakulnak ki rajta foltok, amelyre a MAGNAT kifejezett garanciát is vállal.

 

magnat_ceramic_belteri_keramiafestek_cm31_napfenyes_zafir


Válaszd a MAGNAT egyedülálló termékcsaládját!

Sokkal könnyebb velük dolgozni, mint az olcsóbb fajtákkal.

A MAGNAT beltéri falfestékek előnyei: könnyen felvihető, nem kell utána takarítani és száradási ideje is rövidebb. Szinte bármilyen beltéri felületen alkalmazható és tartós végeredmény biztosít: nem csak lemosható, de akár még dörzsölhető, súrolható is és ellenáll az enyhébb vegyszereknek. Légáteresztő tulajdonságokkal bír, így gátolja a penész megjelenését, a magasabb páratartalmú helyiségben, akár a fürdőszobában is bátran alkalmazható.

A tökéletes végeredmény kezdők számára is lehetséges

A fentiekből jól láthatjuk, hogy a szép festés kezdőknek sem lehetetlen, ha pontosan betartunk mindent, az előkészítéstől az utolsó festékcsíkok felviteléig. A lényeg, hogy legyünk alaposak, türelmesek, ne kapkodjunk, ne hagyjunk ki egyetlen lépést sem és mindig várjuk ki a szükséges száradási időket. Használjunk minőségi eszközöket és alapanyagokat, valamint ne higgyük, hogy egy délután alatt letudhatjuk az egészet. Ha viszont rászánjuk a szükséges időt és kellően aprólékosak vagyunk, akkor hosszú évekig tartó, gyönyörű végeredményt érhetünk el!

Hírlevél

Amennyiben friss infomrációkat szeretnél kapni a szolgáltatásról, iratkozz fel a hírlevélre

A természetes személyeknek a személyes adatok kezelése tekintetében történő védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 95/46/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 2016/679 Rendeletbe és az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvénybe foglalt jogszabályi kötelezettségnek való megfelelés érdekében Társaságunk a Śnieżka a www.magnatfestek.hu weblaphoz tartozó hírlevél regisztrációval kapcsolatban az alábbi Adatkezelési tájékoztatót teszi közzé.