3+1 erős érvünk van arra, hogy miért érdemes alapozó falfestéket használni
A falfestésre szükségünk lehet költözés előtt, felújításnál, a higiénia vagy többek között a megújulás jegyében. A falakon helyet kapó minőségi festék szolgálhatja a felület védelmét, jelenthet megoldást a higiénia szempontjából, miközben az igényesen festett falak szemre is tetszetősebb látványt nyújtanak.
A festeni kívánt felület lehet kő, tapétázott, fal vagy gipszkarton, de egy valamire mindenképp érdemes odafigyelni. A falfestés mozzanatai között az alapozás ne maradjon ki. Festés előtt célszerű alapozó réteget juttatni a felületre.
Hogy miért? Ezt a kérdést válaszoljuk meg a bejegyzésben. Lesz szó az alapozó falfestékek előnyeiről, a használatuk hozzáadott értékéről és az alkalmazásuk javasolt módjáról.
A falfestés fő mozzanatai
1. A falak színének, illetve a falfestéknek a kiválasztása
Célszerű előzetesen dönteni a helyiségben megteremteni kívánt hangulatról, majd ehhez mérten dűlőre jutni a szóba jöhető árnyalatokról. Praktikus segítségként nem árt, ha egy színkártya végig lapozására és áttekintésére adottak a lehetőségek. Bizonyos festék márkáknál pedig már próba tubus (színminta) is rendelkezésre áll.
Erősen javasolt csakis minőségi, egyrétegű, csepegésmentes, formaldehidmentes, nagy fedőképességű, egyéni igények szerint akár illatosított falfestéket választani azért, hogy a falfestés minél profibb legyen.
2. A helyiség előkészítése
Falfestés előtt gondoskodni kell róla, hogy a falakon túl se a padlóra, se a bútorokra, se más nemkívánatos helyre ne tudjon festék jutni. Éppen ezért le kell ragasztani a nyílászárókat, kapcsolókat és ajtófélfákat, a padlóra pedig ellenálló fóliát szükséges ragasztani.
3. Falak javítása
A festés eredménye akkor lesz kellően esztétikus, ha a felület egyenlőtlenségeit és hibáit előzetesen sikerül kijavítani. A glettelés pontosan ezt a célt szolgálja. Érdemes tehát glett anyagot juttatni az egyenetlen felületek mindegyikére, majd pedig glettvas segítségével egyenletesre simítani őket.
4. Alapozás
A tényleges falfestés előtt alapozót juttatunk a felület egészére. A manapság beszerezhető minőségi alapozók ugyanis hatékonyan képesek egyenletessé tenni a fal felületének szívóképességét. Ezáltal nemcsak a festék fogy majd kevésbé, de a száradás is mentes lehet a foltoktól.
5. A falfestés mozzanatai
A „színezést” célszerű a sarkokat és a falak széleit lefestve kezdeni, kisebb ecsetet használva. Ezután következhetnek a falak és nagyobb felületek, immáron festőhengerrel. Amennyiben szükséges, akkor többször le kell festeni az egyes részeket.
A falfestés utómunkálataiként óvatosan el kell távolítani a festőszalagokat, majd mindent visszapakolni és visszaszerelni a helyére.
Amiért mindenképp érdemes alapozó falfestéket használni
A következőkben a manapság rendelkezésre álló mélyalapozók, alapozó falfestékek, illetve falfixek használatának előnyeit és fontosságát igyekszünk minél inkább nyomatékosítani.
Milyen falfesték típusok használatában érdemes gondolkodni?
A manapság rendelkezésre álló mélyalapozók, valamint az alapozó falfestékek között leginkább a diszperziós változatok alkalmazása jelenthet kézenfekvő megoldást. Méghozzá odafigyelve a higítás megfelelő arányára, elsősorban a gyártói utasítás alapján.
Az alapozó falfestékek előnyös tulajdonságai
Ahogyan az már fentebb is említésre került, a korszerű alapozó falfestékek többsége diszperziós alapanyagnak számít. Ennek köszönhetően viszonylag könnyű velük dolgozni és könnyen felhordhatók a fal felületére. Sőt, ma már korróziógátló alapozó is beszerezhető.
Persze az alkalmazás előtt nem árt vetni egy pillantást a választott alapozó falfesték csomagolására, és az ott feltüntetett javaslatok alapján megoldani a keverést, illetve a használatot.
Felületek, amelyeket mindenképp érdemes alapozóval kezelni
Mindenképp ide sorolandó az a forgatókönyv, amikor a cél diszperziós festékre átállni az enyves vagy mészfesték helyett. Miután sikerült lekaparni a régi enyves vagy mészfestést, még közvetlenül a glettelés előtt a legjobb megoldani a mélyalapozás elvégzését.
Kiemelten fontos elvégezni a mélyalapozást az Ytong téglával épített falaknál. Opcionálisan pedig nem árthat alapozó falfestéket felvinni a felületre a teljes falak glettelése után, merthogy ez a csiszolást követően is komoly segítséggel érhet fel.
Az alapozó falfesték alkalmazásának előnyei rövid és hosszú távon
- Az alapozó falfesték használatának egyik legfontosabb hozzáadott értéke, hogy ezáltal elősegíthető a később a falra juttatott festékek hatékonyabb tapadása.
- Persze nem mellékes az sem, hogy az alapozó falfestékkel kiegyenlíthető az alapvető nedvszívás, valamint erősíthető az aljzat.
- Közepes és hosszabb időtávon segít megakadályozni azt, hogy a száradása után a falon nemkívánatos módon kisebb vagy nagyobb foltok maradjanak. Ezek egyébként pont az egyenlőtlen száradás miatt fordulhatnának elő.
- A felsoroltakon túl az alapozó falfesték alkalmazása abban is komoly szerepet játszhat, hogy a festés munkálatait követően tényleges módon az előzetes színárnyalat legyen látható a falak mindegyikén.
Milyen munkálatokat javasolt elvégezni az alapozó festés előtt és után?
Az alapozó falfestés megkezdése előtt erősen javasolt a falról eltávolítani a fellazult betonfelületeket, szükség esetén a felhólyagosodott vakolattal együtt. Fontos hozzátenni, hogy a felület előkészítése ezzel még nincs kész.
Tudniillik az alapozó festékek optimális kötéséhez alapvető feltételnek számít a portalanított, minél tisztább falfelület. A por mellett érdemes arra is figyelmet fordítani, hogy a falról a zsíros és olajos szennyeződéseket is maradéktalanul sikerüljön eltávolítani. Alapozás előtt le kell még takarni azokat az elemeket, amelyeknek az alapozása és festése nem cél.
Ha már kész az alapozó festés, akkor a száradási időig ne jusson rá semmiféle nem odaillő anyag. Pláne azért is, mivel az alapozó falfestékek zöme meglehetősen ragadós.
Az alapozó falfestés eszközigénye és lépései
Az alapozó falfesték bekeveréséhez szükség lesz egy kellően nagy vödörre, valamint vízre. Amikor a javasolt bekeverési arány megvan, a nagyobb falfelületekre hengerrel célszerű felvinni magát az alapozót.
A keskenyebb részeken és a sarkokon a nagyobb felületű henger helyett érdemes kisebbet használni, vagy pedig ecset segítségével megoldani az alapozó falfestés precíz kivitelezését.
Amiért a MAGNAT Primer alapozót célszerű választani
Miután kitértünk az alapozó falfesték alkalmazásának hasznosságára és javasolt módjára, a konkrét példa kedvéért a MAGNAT Primer alapozót fogjuk közelebbről is bemutatni. Már csak azért is, mivel az alapozó falfestékekkel szemben már részletezett alapvető elvárások mindegyikének megfelel, vagyis
⮚ segít optimalizálni a falfelület nedvszívó képességét;
⮚ kiegyenlíti a felület egyenetlenségét;
⮚ hozzájárul a fedőfesték hatékonyabb tapadásához;
⮚ fokozza a festékbevonat tartós jellegét;
⮚ magyarul a festék felhordása előtt komoly szerepe van a fogadófelület optimalizálásában.
Mikor és milyen felületekhez érdemes használni?
Mindenekelőtt akkor, ha a festést MAGNAT-termékkel szeretnénk megoldani. Célszerű továbbá alkalmazni a cement, gipsz, és fa felületek, továbbá a lakó-, iroda- és közösségi helyiségekben használt beltéri üvegszálas tapéták egyszeri alapozó festéséhez.
Mindezen felül a gipszkarton lemezekhez, a MAGNAT KERÁMIAFESTÉK-ek alá, illetve intenzív sötét színek világos színre történő átfestéséhez szintén erősen javasolt az alkalmazása.
A MAGNAT Primer alapozóra jellemző előnyös tulajdonságok
Ahogyan az a cikkben már elhangzott, a MAGNAT Primer alapozó használatával javítható a fedőfestékek hatékonysága és esztétikai eredménye, miközben segíthet kiegyenlíti a felület egyenetlenségeit és hozzájárul a fedőfestékek kiváló tapadásához is.
Szintén előnynek számít, hogy a MAGNAT Primer alapozó a festékbevonat tartósságát is pozitívan befolyásolja. Mindez ráadásul úgy válhat lehetővé, hogy viszonylag egyszerű a felületre juttatni és aránylag gyorsan meg is szárad.
Hogyan érdemes használni?
A MAGNAT Primer alapozó ecsettel, hengerrel vagy szórással egyaránt felhordható a fal felületére. Vagyis az alkalmazása nem igényli plusz munkaeszközök beszerzését. Könnyítheti a munkavégzés menetét az is, hogy egy rétegben szükséges csak a felületre juttatni.
Ami a száradási időt illeti, alapozás után 3 órát mindenképp érdemes várni a száradással. Amikor sikerült meggyőződni a száradás tényéről, jöhet a falfestés soron következő fázisa.
Összegzés
Falfestésnél nem érdemes félmunkát végezni. Ha az ember nekiáll a dolognak, akkor mindezt a lehető legjobb eredményt szem előtt tartva teszi. Pontosan emiatt, vagyis a falfestés minél esztétikusabb és tartósabb eredményének érdekében nem javasolt kihagyni az alapozó falfestést.
Ami pedig a festés eszköz igényét illeti, a Magnat-termékcsalád különféle festék fajtáival mindenképp jól járhatunk. Nemcsak egyszerű és gyors használatot biztosítanak, de a falfestés kifogástalan minőségű végeredményében is komoly szerepet játszhatnak.